Inne wystroje wnętrz

Najlepsze światło do salonu

W salonie odpoczywamy i przyjmujemy gości. W tym pomieszczeniu nie sprawdza się jedno mocne źródło światła, tradycyjna lampa na środku sufitu powoli odchodzi już do lamusa. Źródeł światła powinno być kilka i to zróżnicowanych. Światło główne, najczęściej lampa oświetlająca kącik wypoczynkowy sprzyja relaksowi i poczuciu bezpieczeństwa, natomiast światło punktowe podkreśli detal: obraz, roślinę czy fakturę ściany. Jeśli mamy mały salon, powiększymy go, stosując lampę podłogową, kinkiet czy listwę z reflektorami przymocowaną np. pod sufitem lub pod meblami. 

Jakie lampy do kuchni?

W kuchni szczególną uwagę trzeba zwróć na strefę roboczą. Najlepiej zamontować  światło pod wiszącymi szafkami. Znakomicie sprawdza się światło punktowe (reflektorki) lub liniowe (listwy LED). Optymalna temperatura światła to 4000 K (neutralna biel). Jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią, osobno oświetlony powinien być stół. Przy mniejszych stołach lampę zawieszamy na wysokości 50 cm nad blatem, przy większych – ok. 80 cm. Jeśli macie bardzo duży stół, zaplanujcie kilka źródeł światła, które będą oświetlać cały blat lub tylko jego fragment.  

W kuchni warto zastosować technologię LED. Światło LED dobrej jakości ma ciepłą barwę bieli i nie męczy oczu drganiami. Przy wyborze zwróćcie uwagę na CRI (wskaźnik oddawania barw) - im wyższy, np. 80, tym lepiej będą się prezentować potrawy.

 

Światło w sypialni ma sprzyjać relaksowi

W sypialni potrzebujemy kilku rodzajów światła. Rano przyda nam się pobudzenie, wieczorem uspokojenie. Chłodne światło, które zawiera dużo barwy niebieskiej, pobudza hormon odpowiedzialny za naszą aktywność. Barwa ciepła natomiast uspokaja, przygotowuje do snu. Każde światło ma temperaturę barową wyrażaną w stopniach Kelvina. Światło ciepłe, relaksujące ma 2700 K, a chłodne i pobudzające - ok. 5500 K. Dlatego wybierając oświetlenie do sypialni warto zwrócić uwagę właśnie na temperaturę barową. Nowoczesne lampy ledowe pozwalają na sterowanie światłem - jego barwą i natężeniem. Dzięki temu jedna lampa może odpowiedzieć na różne potrzeby, w zależności od pory dnia.

Jakie światło do pokoju dziecka?

W pokoju, w którym przebywają dzieci zamontujmy kilka źródeł światła. Lampy powinny być tak umieszczone, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Najlepsze są lampy LED, bo nie nagrzewają się.

 

W pokoju małych dzieci sprawdzają się czujniki ruchu zamontowane przy łóżeczku. Gdy maluszek obudzi się w nocy, delikatne, ciepłe i żółte światło lekko rozjaśni pokój. Uczniowie natomiast potrzebują lampy oświetlającej biurko. Bardzo dobre są przegubowe lampy kreślarskie przykręcane do blatu. Przed zamontowaniem sprawdź położenie włącznika - powinien być umieszczony w zasięgu ręki, a nie gdzieś daleko na kablu. Temperatura barwowa powinna być neutralna, powyżej 3000 K, a wskaźnik oddawania barw minimum 80 CRI. Światło nie powinno jednak być zbyt intensywne. Optymalna jasność lampki biurkowej to około 1000 lumenów, co odpowiada mocy 75-watowej żarówki.

 

Jasna łazienka

Oświetlenie łazienki, w której bywa wilgotno, wymaga bezwzględnego przestrzegania norm bezpieczeństwa. Określa je wskaźnik IP (Index of Protection), wyrażony za pomocą dwóch cyfr. Pierwsza oznacza stopień odporności na pyły i ciała stałe, druga zaś na wilgoć oraz wodę. Im obie liczby są wyższe, tym ochrona pewniejsza. W łazience warto zadbać również o to, by światło miało wysoki wskaźnik oddawania barw (80 CRI). Wówczas unikniemy zaskoczenia i efektu tzw. bezczelnego lustra, czyli światła, które pokazuje niewłaściwy koloryt skóry. Lampy powinny być umieszczone po obu stronach lustra.

 

Światło do przedpokoju

Przebywamy w nim zazwyczaj tylko chwilę, co nie znaczy, że ma być w nim ciemno. Na korytarzach warto zastosować lampy z czujnikiem ruchu, które automatycznie zapalają się, gdy wejdziemy do domu. Jeśli w przedpokoju jest lustro, warto je dobrze podświetlić, aby przed wyjściem upewnić się, że nic nie umknęło naszej uwadze.  Przydatny jest także dodatkowy punkt świetlny, który podświetli przedpokój, ułatwiając w nocy dojście do łazienki. Wszędzie tam, gdzie potrzebujesz światła punktowego, zastosuj lampy LED. To najbardziej oszczędne rozwiązanie oświetleniowe. Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie przy drzwiach wejściowych jednego głównego włącznika - wtedy wychodząc z domu, jednym ruchem zgasi się światło we wszystkich pomieszczeniach.

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl